MX Wheelset - Kawasaki - KX125-250 93-03 + KX500 94-04 - Customizable
search
PROSTUF MX Wheelset - Kawasaki - KX125-250 93-03 + KX500 94-04 - Customizable
Quantity
Shipped within 2-4 weeks
Shipped within 2-4 weeks
  Garanties sécurité
(à modifier dans le module "Réassurance")
  Politique de livraison
  Politique retours
Product Details
Data sheet
Bike manufacturer
Kawasaki
Category
125cc and over
Wheel
MX wheelset
Rim model
Prostuf
New
Description
FRONT DISC INFORMATION :
Please note, if you buy the wheelset for one of the motorcycles below, you must purchase OUR 250mm front disc (reference: 001.10654) because your original disc will not be suitable.
KAWASAKI 125 KX 1993-2005
KAWASAKI 250 KX 1993-2005
KAWASAKI 500 KX 1993-2004
REAR DISC INFORMATION :
Please note, if you buy the wheelset for one of the motorcycles below, you must purchase OUR 220mm rear disc (reference:
001.11393) because your original disc will not be suitable.
KAWASAKI 125 KX 1990-2002
KAWASAKI 250 KX 1990-2002
KAWASAKI 500 KX 1990-2004
PROSTUF wheels are strong wheels using the best materials !
Many top riders use our PROSTUF wheels in their respective championships.
More resistant, the PROSTUF wheels are assembled and balanced in France !
  • STG Ultra Durable 7050-T6 aluminum rims.
  • STG rims are of superior quality.
  • CNC Hubs from solid 6082-6 aluminum.
  • Rear hub mounted with 3 bearings for the best quality.
  • 304 stainless steel spokes mounted in 4mm on the front wheel and the rear wheel.
  • Brass or aluminum nipples depending on your choice of color.
  • Unlike steel nuts, our nuts are lighter and rust-proof.
  • EBC bearings fitted.
  • Black anodized 6082-T6 aluminum spacers.
  • Waterproof dust seals.
  • Compatible with original brake discs and sprocket.
  • No modifications necessary.
  • The wheels are delivered assembled with bearings, spacers and dust covers.
+++ 100% customizable wheels in LIVE +++